Yazın Oluşan Cilt Lekeleri Koyulaşmadan Nasıl Önlem Alabilirsiniz?

Cilt Lekeleri

Güneş vücudun D vitamini sağlayan en büyük kaynaklardan birisidir. Fakat uzun süre güneş ışığına maruz kalmak cilt sağlığı açısından oldukça zararlı bir durumdur. Özellikle güneş koruyucu kullanmadan çıkarsanız yeni leke oluşumu da olan lekelerin koyulaşması durumu artacaktır.

Eylül ayıyla beraber yazı uğurlarken yazın cildimize bıraktığı cilt lekelerine de çoğu zaman merhaba diyoruz. Cilde doğal rengini veren hücrelerin fazla üretimi sonrasında cilt lekeleri oluşur. Lekelerin birçoğu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma sonucu kendini belli eder. Tabii tek etki bu değildir. Genetik faktörler, hormonal ilaçlar, hamilelik ve bazı kimyasal maddeler hücre yapısını bozmada etkili olduğu bilinir. Cilt lekelerinin her yaşta oluşabileceği gibi daha çok genç kadınlarda görülme olasılığı yüksektir. Genel olarak çoğu zaman güneş ışınlarına maruz kalan yüzde görülen lekeler kötü bir görünüm yanında cilt kanseri gibi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

Deride kalıcı hale gelen güneş lekelerinin rengi yazın daha çok güneşe maruz kalındığı için daha da koyulaşır. Bu lekelerin koyulaşmaması için ve yenilerinin oluşmaması için ne gibi önlemler alabiliriz;

  • Uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız.
  • Solaryumdan olabildiğince uzak durmalısınız.
  • Sadece yazın değil her mevsim güneş koruyucu kullanıp cildinizi korumalısınız.
  • Cildinizin yenilenmesi için leke karşıtı ürünler kullanmalısınız.
  • Profesyonel merkezlerden destek almalısınız.

Yazdan sonbahara mevsim geçişi leke tedavileri üzerinde de başlayabileceğiniz en doğru zamanlamadır. Lekeleriniz gün geçtikçe daha da koyulaşmadan alacağınız önlemler, lekelerinizin açılmasında daha hızlı etkiye neden olacaktır.

S Clinic alanında uzman kadrosuyla cilt bakımınız için aradığınız adreslerden biridir. Cildinizin ihtiyacına göre belirlenen bakım protokolüyle cilt lekelerinizin koyulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için kliniklerimizle iletişime geçebilir, Instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek | HAİR35