Saç Dökülmesine Karşı En Önemli Maddeler

S Hair Şampuan

Saç kadın erkek fark etmeksizin hem görüntüsel hem de sağlıksal olarak kişinin önemsediği en önemli konulardan biridir. Sağlıklı ve bakımlı saçlara ulaşmak herkesin hayalidir. Sağlıklı saçların dış görünüşün yanında psikolojiyi de olumlu etkilediği kanıtlanmış bir gerçektir.

Saç dökülmesi; stres, hormonal etkenler veya dış etkenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Burada saçınıza en yardımcı ürün kullandığınız şampuanınızdır. Kullandığınız şampuanınızın saçlarınızın sağlığı için özel maddeler içermesi gereklidir.

Peki saçlarımızın sağlığı için hangi maddelere ihtiyacı var? Bu yazımızda saçlarımız için en etkili maddeleri inceleyeceğiz.

SALİSİLİK ASİT

Salisilik asit kafa derisindeki ölü deri hücreleri kafa derisinden ayrıştırarak kepek oluşumunu minimuma indirecektir. Saç derisini temizleyip, oksijeni saç köklerine aktarmada etkilidir. Aynı zamanda kafa derisi iltihabını gidermeye yardımcı olur. Salisilik asit saçtaki kırıkları azaltmada ve saçı daha parlak göstermede etkilidir.

MENTOL

Mentol, kan dolaşımını hızlandırarak saçın gerekli maddelere daha hızlı ulaşmasını sağlar. Saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Mentol saç tellerinin kalitesini arttırarak saçın daha gür uzamasına ve daha parlak olmasına yardım eder.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın saç dökülmesini engellemek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Yeni saç çıkarmada da etkili olan yeşil çay, saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

LİMON

Limonun içerdiği maddelerle saçtaki yağlanmanın önüne geçtiği ve saçları daha parlak göstermede etkisi olduğu biliniyor. Limon, içeriğindeki vitamin ve minerallerle saç tellerini kalınlaştırıyor ve gürleşmesine yardımcı oluyor. Limon saç derisinin temizlenmesinde etkili olurken aynı zamanda saç derisinde olan tıkanıklığın çözülmesinde de etkilidir.

NANE YAĞI

Nane yağı; zengin bir omega 3, yağ asitleri, A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca sayısız mineral içerir. Bu mineraller demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi saç için en önemli minerallerden oluşuyor. Nane yağı anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Saç dökülmesi, kuruluk, kepek gibi çeşitli saç sorunlarının giderilmesinde de nane yağı size oldukça faydalı olacaktır.

ALOE VERA

Aloe vera yapraklarının içinde bulunan yarı opak jelin, vücudumuzda bulunan 20 aminoasitten on sekizini ve saçlarımız için faydalı birçok vitamini içerdiğini biliyor muydunuz? Saçların birincil proteinlerinden olan keratinin kimyasal yapısı aloe veranın yapısına benzer ve kendi besinleriyle saçları gençleştirir, daha fazla esneklik kazandırır ve kırılmasını önler. Aloe vera yağlı saçların derinlemesine temizlenmesinde etkiliyken aynı zamanda saç tellerine zarar vermez. Daha parlak ve yumuşak saçlara kavuşmak istiyorsanız aloe vera yoğun nem desteğiyle parlaklık ve yumuşak saçlara ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda içerdiği vitaminlerle hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından saçı korumada da etkilidir. Vitamin içeriğiyle saçlardaki güneşin verdiği hasarı onarmaya da yardımcı olur. Saç derisini nemlendirmede etkilidir. Böylelikle saçların kırılmasını önler.

PANTHENOL

D-Panthenol derideki kepek oluşumunu azaltan aynı zamanda derideki irritasyonu engellemeye yardımcı bir vitamindir. Nemlendirici etkisiyle saç elastikiyetini arttırmada etkilidir. Bununla beraber verdiği nem saç tellerinin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Panthenol hasar görmüş saçları onarmada etkili olup saçın eski elastikiyetine ulaşmasına yardımcı olur. Saç tellerini kalınlaştırarak saçın daha dirençli olmasını sağlar.

ÇİNKO

Çinko saçın yapım aşamasında gerekli en önemli elementlerden biridir. Keratinin oluşmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Hücre yenilenmesinde etkili bir görevi olan çinko, saç dokularının inşasında ve onarılmasında da etkilidir. Bu maddenin eksikliği genellikle saç dökülmesine ve incelmesine yol açar. Çinko eksikliği saç köklerinin protein yapısında değişikliklere neden olarak  yeni saçların normalden daha hızlı dökülmesine sebep olur. Çinko erkek tipi kellik ile ilişkili steroid oluşumunu engeller. Saçın sağlıklı kalmasını sağlarken aynı zamanda saç diplerindeki yağların da uygun miktarda kalarak saçın dökülmesine engel olur.

BİOTİN

Biotin, B vitamini grubunda yer alan bir maddedir. Doku yenileyici özelliği olan bu madde vücutta depolanmamaktadır. Takviye veya besinlerden alınan bu maddenin saçlar için önemi büyüktür. Biotin, keratin proteinini sentezler. Biotin eksikliği saç dökülmelerine yol açar. Biotin saç köklerini güçlendirerek saçın sağlıklı uzamasına da katkı sağlar.

NİACİNAMİD

Niacinamid, B3 vitamininin formlarından biridir. Saç derisine bakım yapan B3 vitamini nem kaybını önlemeye yardımcı olur. Böylelikle kuruluk ve kepek oluşumunu önler. Saçlar daha güçlü ve sağlıklı olur. Niacinamid güneşin yaydığı zararlı ultraviyole ışınlarından da saçı korur.

DUT ÖZÜ

Vitamin kaynağı olan dut özü hücre yenilenmesini sağlar. Saç sağlığını geliştirir. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Güçlü bir demir kaynağıdır. Böylelikle demir eksiliğinde ortaya çıkan saç dökülmesi, saç kırılması, kepek oluşumu gibi etkilerden de saçı korur. Saç hücreleri oksijenle beslenirler ve bu oksijen de kanda bulunan demir elementinden temin edilir. Dut güçlü bir demir kaynağıdır.

Sizler de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını isterseniz bu maddelerin özellikle kullandığınız şampuanda olmasına özen gösterin. Saçın kalitesini arttırırken aynı zamanda saç dökülmesini engelleyen bu maddeler saçlarınızın vazgeçilmezi olacaklar. Unutmayın ki sağlıklı saçlar kişinin hem özgüvenini hem de motivasyonunu arttırır. Bu yüzden saç dökülmesini önleyici şampuan alırken içeriklerine bakmanızı ve bu maddelerin olup olmadığını kontrol etmenizi önerir, sağlıklı günler dilerim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek | HAİR35